Connect with us
Gautam Buddha community forest

Gallery

मूर्ति बनाउन भ्याइनभ्याई (फाेटाे फिचर)

  सनिउल्ला धोबी, 

कपिलवस्तु ११ असोज । जिल्लाका १० स्थानीय तहका करिब ५ सय बढी स्थानमा दुर्गा देवीको मुर्तीको झाँकी निकालिने गरिन्छ । यही कारण दशैंका लागि भगवती, सरस्वती, लक्ष्मी, कुमार र गणेश लगाएत भगवानका मूर्ति बनाउने क्रम बढेको छ ।

दशैंमा राम्रो आम्दानी हुने भएपछि भारतीय नागरिकले नेपालमा आएर मूर्ति बनाउन थालेका हुन् । जिल्लाका विभिन्न ठाउँमा अहिले मूर्ति सिंगार पटार गर्न मुर्तीकारलाई भ्याईनभ्याई देखिन्छ । एक महिना अघिदेखि मुर्ती बनाउन सुरु गरेका कालिगढहरु अहिले अन्तिम चरणमा पुगेको चन्द्रौटाबाट मुर्ती  खाेज्न गएका  दिपेन्द्र मौर्याले बताए ।

दशैंमा राम्रो आम्दानी हुने भएपछि भारतीय नागरिक नेपालमा आएर मूर्ति बनाइरहेका छन । तिन जनाको समुहमा भारतको बिहारस्थित मुगेर जिल्लाबाट मुर्तीकारहरू कपिलवस्तुको कृष्णनगर गुर्चिहवा आएका हुन् । उनीहरु त्रिपाल टाँगेर बसिरहेका छन् । अहिले कालिगढले १५ सेट मूर्ति निमार्ण गरिसकेका छन् । मूर्ति बनाउने मुर्तीकारहरु देवीदेवताका मुर्ती बनाएर मनग्य आम्दानी गरिरहेका छन् । अरु बेला देखा नपर्ने मूर्ति व्यवसायीे दशैंको एक सिजनमा मात्र लाखौं आम्दानी गर्ने गरेको मुर्तिकार अमित कुमारले बताए ।

एक सिजनमा १५ देखी ४० सेटसम्म मूर्ति बनाउने व्यवसायीले एक सेट मूर्तिलाई ५० हजारसम्ममा बिक्री गर्ने गरेका छन् । विगत केही वर्ष मूर्तिकारले कपिलवस्तुको गुुर्चिहवामा आएर आर्कषक डिजाइनका मूर्ति बनाउने गरेका छन । नेपालीहरुमा यस्तो सिप नभएपनी छिमेकी राष्ट्र भारतबाट मुर्तीकार आएर मूर्ति बनाई जिविकोपार्जन गर्ने गर्द छन् ।

माटो, बाँस, पराल र भुसबाट बनाईने मूर्ति जिल्लाको तौलिहवा, कृष्णनगर, बहादुरगंज, महाराजगंज, पकडीलगायतका बजारका चोक र गल्लिमा बिक्री वितरण हुने गरेका छन् ।

Advertisement Shivaraj
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

समाचार

समाचार2 hours ago

कपिलवस्तु शिवराजमा खानेपानी उपभोक्ता समिति गठन

नवराज पौडेल, कपिलवस्तु कार्तिक ०५, कपिलवस्तुको शिवराज नगरपालिका ३ मा खानेपानी उपभोक्ता समिति गठन गरिएको छ । शिवराज नगरपालिका ३...

समाचार10 hours ago

थप २५ विद्युतीय बस खरीद गर्दै सुन्दर यातायात

काठमाडौं। चार बसबाट नेपालमा पहिलो पटक विद्युतीय बस सञ्चालन गरेको सुन्दर यातायातले यही वर्षभित्रै थप २५ बस थप गर्ने भएको...

समाचार10 hours ago

यसवर्षको तिहारमा पनि रानीपोखरीको बिचमा रहेको बालगोपालेश्वर मन्दिर नखुल्ने

काठमाडौं : भाइटीकाको दिनमा मात्रै खुल्ने रानीपोखरी बीचको बालगोपालेश्वर मन्दिर यस वर्ष पनि नखुल्ने भएको छ। विसं २०७२ वैशाख १२...

समाचार10 hours ago

जुम्लामा मार्सी धान भित्र्याउन भ्याइनभ्याई

जुम्ला । जुम्लाका किसानलाई यतिबेला कालीमार्सी धान भित्र्याउन भ्याइनभ्याई भएको छ । जुम्लाका किसान दशैँ सकिएलगत्तै धमाधम धान काट्न थालेका...